Lampy w stylu art deco

By: admin

Art déco wykarczował nieokiełznaną dżunglę Art nouveau. Poukładał wszystko równo na grządkach nowego ogródka. Jego eklektyzm łączy od ponad stu lat różnorodności, a nawet stuprocentowe przeciwności.

Art déco na początku XX wieku stał się zalążkiem nowego, ubierając nowoczesne projekty wnętrz w elegancki garnitur odświętności. Niepodzielnie królował do zakończenia drugiej wojny światowej. Pomimo rozwoju taśmowej produkcji art déco uchronił się przed zalewem masówki. Projektanci postawili na sztukę rzemieślniczą i propagowali ją konsekwentnie. Udało się w ten sposób połączyć kunszt rękodzieła z nowoczesnymi materiałami. I do dziś się to sprawdza.

Kolorystyka stylu jest zdecydowana. Oznacza to stosowanie kolorów w pełnym zakresie nasycenia. Przez co barwne elementy zdają się wybijać z otoczenia i stają się wypukłe. Kształty bazowe są wzięte z prostej geometrii, która łączy się w myśl zasady spajania przeciwności z bogactwem ornamentyki roślinnej.

Gama materiałowa zawiera szkło o gładkich powierzchniach, stal w chromowych powłokach, a nawet ebonit. Surowce naturalne dodają splendoru. Meble są wykonane z drogich gatunków egzotycznego drewna w połączeniu ze skórą. Używa się też srebro, brąz i marmury. I mimo tak monumentalnych materiałów wnętrza mogą być jednocześnie dostojne i frywolne.

Wyobraźmy sobie jadalnie w wiejskiej posiadłości. Jedna z krótkich ścian ma kształt owalny lub jest częścią ośmiokąta i składa się w całości z trzech dużych okien, pokazujących panoramę ogrodu. Na długiej ścianie otwierają się ogromne drzwi tarasowe. Okna przysłaniają rolety układające się w fałdy jak dachówki. Drzwi na taras przesłania zasłona z tkaniny układającej się w ten sam sposób. Na środku ustawiono stół, nad którym wiszą trzy lub nawet cztery lampy wiszące MODERN GLASS Tube TP GU10 Aquaform.

Gładkie szkło, proste kształty geometryczne klosza wydają lampie atest art déco. Stół może pomieścić dużą ilość gości. Podstawa jest zrobiona z białego świerku. Solidna z wygiętymi nogami jak meble z okresu regencji francuskiej. Blat mieni się kolorem massaranduby. Najtwardszego drewna świata. Z tego drewna wykonano również pokrycie tarasu. Dlaczego? Warto dowiedzieć się więcej. Kolory ścian, zasłon i tylnych części oparć krzeseł dopasowane są do koloru blatu, przypominającego oberżynę. Krzesła są tapicerowane materiałem w motywy roślinne i tyłem z gładką tkaniną obitą srebrnymi ćwiekami. Siedzenia są ciężkie i mają specjalne uchwyty w kształcie liści dębu z chromowanej stali na zapleczach, by łatwo je było odsuwać. Na podłodze leżą duże kamienne płytki w kolorze białym ze ściętymi narożnikami. W te miejsca pasują małe elementy w ciemnym kolorze dopasowanym do użytej palety barw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top